077-2077147

א' - ה': 10:00 - 18:00, ו': 9:30 - 13:00

דברו עם המומחית!

אשמח לסייע ולייעץ בכל נושא

במדריך זה אסביר איך יודעים איזה דיו אני צריך כלומר טונרים למדפסת שלי, מה ההבדל בין דיו מקורי ודיו חליפי ומה כדאי לקנות, מה ההבדל בין ראש דיו לטונר ומה בכלל כדאי לקנות, מדפסת הזרקת דיו או מדפסת לייזר.

טונרים למדפסת וראשי דיו -זיהוי והתאמה

לכל מדפסת יש דגם שרשום עליה ומורכב מאותיות ומספרים. שם היצרן (HP, BROTHER, XEROX, CANON, LEXMARK, SAMSUNG) ודגם שבו משולבים אותיות ומספרים. כדי לדעת איזה ראש דיו / טונר תואם למדפסת שלי יש להקליד בחיפוש באתר את דגם המדפסת.

יש מאות ואלפי סוגי מדפסות, לכל דגם מדפסת יש דיו / טונר המתאים לה ספציפית.

דרך נוספת לדעת איזו דגם דיו מתאים למדפסת שלי היא להוציא בזהירות מתוך המדפסת את ראשי הדיו / טונרים ולראות את המספר הרשום עליהם. לכל ראש דיו / טונר יש מספר אחר. המספר שרשום על ראש הדיו / טונר אינו זהה בד"כ לדגם המדפסת, לכן חשוב להבין שיש דגם מדפסת עם מספר אחד ודגם ראש דיו עם מספר אחר שמתאים לאותה המדפסת.

ההבדל בין דיו מקורי לחליפי ומה כדאי לקנות

דיו מקורי הוא דיו שמיוצר בחברה שמייצרת את המדפסת עצמה. דיו חליפי, או תחליפי, הוא דיו שמיוצר במפעל אחר שאינו המפעל שמייצר את המדפסות. דיו מקורי מתאים למדפסת ב-100% והיצרנים מבטיחים 0% תקלות ופגמים במוצרים מקוריים. נתקלתי במקרים בודדים שבהם היו תקלות גם בראש דיו מקורי שנקנה, זה מאוד שולי, אך זה קורה.

דיו חליפי הוא דיו תואם לדיו המקורי. בדיו חליפי יכולות לקרות תקלות. במידה ומכיניסים דיו חדש למדפסת המדפסת יכולה לא לזהות את הדיו ולהתריע שאין דיו במדפסת, ולכן גם לא תדפיס. תופעה נוספת שיכולה לקרות בדיו חליפי היא שהמוצר ידפיס לא אחיד – עם לכלוך או כתמים. במקרה שקורות אחת משתי התקלות הבאות ברגע שמכניסים את המוצר למדפסת צריך לפנות למקום ממנו קניתם את הדיו ולדרוש להחליפו.

כמו חלק נכבד מראשי הדיו והטונרים המקוריים, גם רוב התחליפים מיוצרים בסין. הוא הדבר לגבי המדפסות עצמן.

חשוב לדעת שבקניית מדפסת חדשה ניתנת אחריות על ידי היבואן לשנה על המדפסת. במידה ומשתמשים בדיו חליפי במסגרת שנת האחריות ובמידה ויש תקלה במדפסת יכול היבואן לטעון שהנזק למדפסת נגרם על ידי שימוש בדיו חליפי ואז האחריות למוצר מתבטלת. זה שיקול שכדאי לקחת בחשבון כשמשתמשים בדיו חליפי במדפסת חדשה.

במדפסות בדגמים מסויימים פיתחו צ'יפ שיזהה רק ראשי דיו מקוריים ולכן אותן מדפסות לא יזהו דיו חליפי ולא ידפיסו. במדפסות לייזר בד"כ אין בעיה להשתמש בטונרים חליפיים. במדפסות הזרקת דיו יש דגמים בהם הייתי ממליצה להשתמש רק בדיו מקורי ויש דגמים בהם ניתן להשתמש בדיו חליפי ללא חשש. באתר שלי מופיעים ראשי דיו וטונרים חליפיים רק בדגמים בהם אני יודעת בוודאות שאין מניעה להשתמש בדיו תחליפי.

לא בטוחים? תוכלו לשלוח לי הודעה ולבדוק האם כדאי להשתמש בדיו חליפי או מקורי בדגם המדפסת שלכם.

ההבדל בין מדפסת הזרקת דיו ומדפסת לייזר

מדפסות הזרקת דיו עובדות עם מחסניות דיו, או ראשי דיו, שהן מיכל פלסטיק מלא בדיו נוזלי. מחסניות למדפסות הזרקת דיו יגיעו כמחסנית אחת שחורה ומחסנית אחת צבעונית, או במדפסות מדגמים מסויימים יגיעו מחסנית אחת שחורה ושלוש מחסניות נפרדות של צבע -אחת כחול (ציאן), אחת צהוב ואחת אדום (מג'נטה) שהם שלושת צבעי היסוד הבסיסים בדפוס.

מדפסות לייזר עובדות עם טונרים שהם מיכלי פלסטיק גדולים יותר בצורה משמעותית מראשי דיו ומלאים באבקת דיו. ישנן מדפסות לייזר בדגמים מסויימים שמכילות רק טונר אחד בצבע שחור (מדפיסות בשחור בלבד) ומדפסות לייזר בדגמים מסויימים המכילות טונר אחד שחור ושלושה טונרים נפרדים של צבע – אחד ציאן (כחול), אחד צהוב, אחד אדום (מג'נטה).

באופן כללי מדפסות הזרקת דיו מיועדות לשימוש ביתי ומשרדי עד עומס עבודה בינוני. מדפסות לייזר מיועדות לנפח הדפסה בינוני-גבוה.

עלות ההדפסה פר דף זולה בהדפסת לייזר מול הדפסה בראש דיו, עלויות אלו משמעותיות כשמדפיסים מאות ואלפי דפים בחודש.

טיפ: לפני שקונים מדפסת

הטיפ הכי חשוב שלי לפני קניית מדפסת – לבדוק מה כמות הדפים שראשי הדיו / טונרים שלה מדפיסים, מה עלות ראשי דיו מקוריים והאם ניתן להשיג לדגם זה גם ראשי דיו או טונרים חליפיים. נתקלתי במקרים שאנשים רכשו "במבצע" מדפסת ב-190 ₪. לאחר שבאו לקנות אצלנו בחנות ראשי דיו למדפסת נדהמו לגלות שראשי דיו שחור וצבעוני למדפסת זו עולים יותר מעלות המדפסת והם מדפיסים כמות דפים די נמוכה. זיהיתי תחושה של אכזבה, שרימו אותם, שקנו מדפסת זולה אך ההוצאות עליה אח"כ של רכישת דיו מפעם לפעם אינה משתלמת.

לכן – לא קונים מדפסת בלי שמבררים מראש את מחיר ראשי הדיו שלה ולכמה דפים הם מספיקים!

איך אפשר לעזור?